
Štúdia austrálskych vedcov ukazuje, že reklamy zobrazujúce škodlivé účinky alkoholu, ktorých cieľom je znížiť jeho nadmernú konzumáciu, nemajú jednoznačný výsledok.
Neexistuje totiž žiaden rukolapný dôkaz, že spotrebitelia natrvalo znížia konzumáciu alkoholu či sa ho úplne vzdajú, aj keď sa tak bezprostredne po zhliadnutí reklamy vyjadria. Vedci prišli na to, že reklamy skrátka neposkytujú spotrebiteľom žiadne hlbšie fakty a preto sú neúčinné.
Ukazuje sa, že na to, aby ľudia porozumeli vzťahom medzi pitím alkoholu a jeho zdravotnými dôsledkami, sú potrebné komplexné informácie, ktoré bežná reklama nemôže obsiahnuť. Tomáš Huba z Fóra Pi s rozumom hovorí: „Spotrebiteľom sa snažíme podávať relevantné informácie a upozorniť na riziká, ktoré môže konzumácia alkoholu priniesť. Kladieme dôraz na to, aby spotrebitelia vedeli, že alkohol sa nedá deliť na tvrdý či mäkký, pretože pivo, víno aj destiláty obsahujú rovnaký alkohol – teda všetky alkoholické nápoje majú aj rovnaké účinky.“
Zástupcovia združenia dlhodobo pracujú s mladistvými, najmä žiakmi siedmych ročníkov základných škôl, no tiež edukujú dospelých či vodičov, aby nesadali po pití alkoholu za volant. Navyše ich reklamy sú regulované Radou pre reklamu, no tiež vlastným Etickým kódexom.